Wszystko o systemach automatycznego nawadniania w ogrodach

Zakładanie systemów nawadniania Warszawa i okolice.

Co to jest system automatycznego nawadniania ogrodu i do czego służy?

zakładanie systemów nawadniania WarszawaWszyscy jesteśmy świadomi, że wszystkie rośliny aby żyć potrzebują podłoża, światła, powietrza i wody. Takie czy inne podłoże jest wszędzie, w każdym ogrodzie, znamy przecież przypadki gdy rośliny rosną nawet w niewielkich załamaniach skalnych. Światła w terenie jest też z reguły dostatecznie dużo, już nie wspominając o powietrzu którego w ogrodach nie brakuje. Niedobór wody natomiast, występują dość często. Przyczyny są różne. Czasami winna jest zbyt lekka gleba np. piaskowa, zdarzyć się może, że opady atmosferyczne występują zbyt rzadko. Skutkuje to poważnymi konsekwencjami dla szaty roślinnej terenów zieleni. Krótko mówiąc, odpowiednia ilość wody w ogrodzie, bo na nich się skupimy, jest rzeczą podstawową. Kilka upalnych dni bez opadów może spowodować znaczne zniszczenia na naszym trawniku. Dlatego właśnie musimy zadbać o niego sami, dostarczając mu wodę w ilości, która jest mu potrzebna do prawidłowego wzrostu. Posiadamy kilka narzędzi które mogą nam w tym pomóc.

Większość posiadaczy ogrodów posiada konewkę. Podlewanie za jej pomocą średniej wielkości trawnika zajęłoby prawdopodobnie kilka godzin, dlatego nikt tego nie robi za pomocą konewki. Możemy użyć węża ogrodowego i z jego pomocą w ciągu kilkudziesięciu minut podlać ogród. Kto z nas ma wystarczającą ilość czasu by wykonywać to codziennie? Trawnik powinien zostać podlany wcześnie rano. Jeśli zechcielibyśmy podlać trawnik w środku słonecznego dnia, możemy być pewni że efekty będą katastrofalne. Mokra trawa zostanie poparzona przez słońce. Podlewanie wieczorne stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju szkodliwych dla trawnika grzybów. Kto z nas ma ochotę na podlewanie ogrodu o 5 rano? Przejdźmy zatem do ostatniego narzędzia którym jest system automatycznego nawadniania trawnika. System taki składa się ze zraszaczy umieszczonych w różnych punktach ogrodu. Zraszacze przyłączone są do źródła wody za pomocą sieci rur. O uruchomieniu podlewania decyduje sterownik nawadniania, który odpowiada za otwieranie i zamykanie specjalnych zaworów. Samodzielnie wprowadzamy ustawienia do sterownika decydując o częstotliwości i długości czasu nawadniania naszego trawnika. Istnieje także system automatycznego nawadniania rabat. Można tu zastosować np. linię kropkującą. Na rabacie wśród roślin prowadzi się rurki niewielkiej średnicy posiadające dziurki w swych ściankach. Rurki te uwalniają powoli i równomiernie wodę, nawadniając w ten sposób rośliny w naszym ogrodzie. 

 

           Zalety systemu automatycznego nawadniania

Główną zaletą automatycznego systemu nawadniania jest jego bezobsługowość.

Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień w sterowniku nie musimy się więcej martwić o nawadnianie naszego ogrodu. Jedynym zabiegiem jaki należy wykonać to spuszczenie z niego wody i zabezpieczenie elektrozaworów przed zimą.

Systemy wyposażone są w czujniki wilgotności gleby lub czujniki deszczu które pomagają dostosować ilość dostarczanej do gleby wody do realnych potrzeb roślin.

Dobrze zaprojektowany system zraszaczy powinien podlewać tylko trawnik nie zraszając rosnących w pobliżu roślin. Wiele gatunków występujących w naszych ogrodach źle znosi obecność wody na liściach. System zraszaczy dostarcza wody trawnikowi nie narażając na szwank naszych roślin.

Wady systemu automatycznego nawadniania

Za wadę można uznać stosunkowo wysoki koszt tego typu instalacji. Uwzględniając jednak czas który musielibyśmy poświęcić na ręczne podlewanie ogrodu, oraz ewentualne straty wynikające z zaniedbania tego obowiązku, inwestycja w system automatycznego nawadniania jest bardzo opłacalna. 

            Jak projektuje się systemy automatycznego nawadniania?

Projektowanie automatycznego systemu nawadniania jak podczas każdego procesu projektowania zacząć należy o narysowania obszaru trawnika na kartce. Aby łatwiej było nam zachować skalę, użyjmy do tego papieru milimetrowego lub kartki w kratkę. Po narysowaniu obszaru przeznaczonego do nawadniania przystępujemy do rozmieszczania zraszaczy. Istnieje wiele rodzajów zraszaczy, różniących się od siebie budową, zasięgiem i wydatkiem wody. Musimy zapoznać się z asortymentem dostępnych zraszaczy tak, aby znać ich zasięgi. Zraszacze różnych rodzajów charakteryzują się promieniem zraszania od ok. 2 m do ponad 8m. Naszym zadaniem jest takie rozmieszczenie zraszaczy aby po narysowaniu kółek symbolizujących ich zasięgi cały obszar trawnika był pokryty zasięgami zraszaczy. Ważne jest by zraszacze swym zasięgiem nie obejmowały rabat, ścian budynków, altan, ławek itp. Należy przy tym projektowaniu zraszaczy pamiętać o kilku rzeczach. Podstawową sprawą jest wydatek wody którym charakteryzują się poszczególne zraszacze. Najprościej zraszacze podzielić możemy na statyczne i turbinowe.

Budowa zraszaczy statycznych jest bardzo prosta. Polewają one cały obszar w ich zasięgu jednocześnie. Zasięg ich najczęściej ma kształt koła lub jego wycinka. Obszar i kierunek podlewania regulowany jest obrotową główką. Zraszacze turbinowe mają nieco bardziej złożoną budowę. Posiadają one jeden lub kilka strumieni wody które poruszają się dookoła lub na wycinku koła który jest z reguły regulowany pokrętłami poniżej główki zraszacza. Bardzo rzadko spotykana jest sytuacja, aby dostępne źródło wody było w stanie zasilić wszystkie zraszacze wchodzące w skład systemu automatycznego nawadniania dla danego ogrodu. Ilość wody pobierana jednocześnie przez wszystkie zraszacze jest za duża, dlatego system nawadniania dzieli się na sekcje. Producent informuje o tym, jakie zapotrzebowanie na wodę ma dany zraszacz. Sekcja najprościej mówiąc jest to grupa zraszaczy, których sumaryczne zapotrzebowanie na wodę nie przekracza możliwości źródła wody dostępnego dla danego ogrodu. Przeciętnej wielkości ogród potrzebuje od kilku do kilkunastu sekcji, aby pokryć cały obszar przeznaczony do nawadniania. Przy projektowaniu systemu zawsze należy pamiętać, że do jednej sekcji podłączone być mogą zraszacze tylko tego samego typu, czyli nie możemy w tej samej sekcji użyć zraszaczy turbinowych i statycznych. Zraszacze tych dwóch typów charakteryzują się różnym wydatkowaniem wody. Jeżeli w systemie nawadniania w naszym ogrodzie w jednej sekcji znalazłyby się zraszacze turbinowe i statyczne, czyli działałyby jednocześnie i tak samo długo, doszłoby do sytuacji gdy w jednej części trawnika występowałby nadmiar wody ze zraszaczy jednego typu a w innej części niedobór z drugiego typu zraszaczy.

Następnym krokiem jest zaplanowanie przebiegu rur łączących zraszacze poszczególnych sekcji ze źródłem wody. Droga którą musi przemierzyć woda od kranu do zraszaczy powinna być jak najkrótsza, zminimalizujemy w ten sposób spadki ciśnienia. Znając już ilość i rodzaj potrzebnych zraszaczy, rur kolanek i złączek, które posłużą do zmontowania systemu, możemy sporządzić listę zakupów. Do listy dopisać należy elektrozawory, w liczbie równej ilości sekcji które zaprojektowaliśmy. Odpowiadać one będą za otwieranie i odcinanie dopływu wody do wszystkich sekcji. Pamiętajmy o kupnie skrzynki, w której znajdować będą się zawory. Za pracę zaworów odpowiada sterownik. Dopisujemy więc do list zakupów sterownik który jest w stanie obsłużyć daną ilość sekcji. Ostatnim punktem listy będzie czujnik wilgotności gleby lub czujnik deszczu. Elementy te umożliwiają zróżnicowanie podlewania w zależności od realnych warunków panujących w ogrodzie.

Udajemy się na zakupy. 

                Jak instaluje się system automatycznego nawadniania?

Instalację należy zacząć od poskładania całej instalacji w całość zgodnie z projektem i ułożenie jej na ziemi. Po uruchomieniu systemu nawadniania w takiej postaci mamy możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek, jeżeli okazałyby się konieczne. Jeżeli nasz system nawadniania działa prawidłowo możemy przystąpić do wykonywania wykopów. Jeżeli instalujemy system na już istniejącym trawniku, darń z wykopu odkładamy ostrożnie na bok tak, aby po zakopaniu rur możny było odłożyć ją na miejsce nie czyniąc wielkich szkód na trawniku. Rowek na rury powinien mieć szerokość szpadla i głębokość ok. 30 cm. Przed ułożeniem rur na jego dnie należy się upewnić że nie ma tam kamieni, korzeni lub innych twardych przedmiotów mogących uszkodzić rurę. Instalujemy elektrozawory w skrzynce. Sterownik umieszczamy w dobrze dostępnym miejscu, na zewnątrz domu lub w jego wnętrzu. Kolejnym krokiem jest połączenie sterownika z elektrozaworami za pomocą kabli. Warto użyć kabla wielożyłowego przeznaczonego do zakopywania w ziemi. Kabel należy zakopać w taki sposób, aby nie możliwe było jego przypadkowe uszkodzenie podczas wypoczynku czy prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. System automatycznego nawadniania naszego ogrodu jest już gotowy. Pozostaje tylko zaprogramować sterownik. Sterowniki pozwalają na ustawienie dni tygodnia, w jakich ma być uruchamiane podlewanie, pory i czas tego podlewania.

Jeżeli zainstalowaliśmy system automatycznego nawadniania w ogrodzie nowym, ze świeżo posianym trawnikiem, podlewanie powinno odbywać się w niewielkich dawkach za to kilkukrotnie w ciągu doby. Zapobiegać będzie to wypłukaniu nasion z ziemi jednocześnie gleba będzie utrzymywana cały czas w stanie wilgotnym. Po zagęszczeniu się trawnika powinniśmy zmienić ustawienia. Gotowy trawnik powinien być podlewany obficie raz na dobę. Najlepszą porą jest wczesny rano. Podlewanie wieczorem jest niepolecane ze względu na możliwość rozwoju szkodliwych dla trawnika grzybów. 

           Jak konserwuje się system automatycznego nawadniania?

W czasie sezonu wegetacyjnego system taki jest praktycznie bezobsługowy. Najważniejszymi czynnościami jest spuszczenie przed zimą wody ze wszystkich rur. Należy dodatkowo przedmuchać całą instalację sprężonym powietrzem w celu zminimalizowania ryzyka pozostania niewielkich ilości wody w zraszaczach. Woda pozostająca w zraszaczach podczas mrozu mogłaby je uszkodzić. Elektrozawory musimy wyjąć ze skrzynek i przechować w suchym miejscu, nie narażonym na działanie ujemnych temperatur.  


Zielony Punkt | Tel: 533 651 051 | Duczki ul. Mała 7 05-200 Wołomin (Warszawa i okolice)

Polecane wpisy: Pielęgnacja ogrodów | Projektowanie ogrodów | Systemy nawadniające | Zakładanie ogrodów

Na naszej stronie znajdą Państwo pełną, kompleksową ofertę na usługi ogrodnicze.
Nasz architekt krajobrazu wykona idealny projekt ogrodu i zadba o urządzanie ogrodów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą oraz do przejrzenia galerii ostatnich realizacji.

Projekt i wykonanie: Grafikstudio © 2014