Przesadzanie kaktusów

Przesadzanie kaktusów

Sadzenie i przesadzanie roślin doniczkowych wbrew pozorom, bywa sprawą nie do końca prostą. Podczas wykonywania tego typu prac może się nasunąć wiele pytań i wątpliwości. Jakiego typu wybrać doniczkę? Jakiej gleby potrzebuje dana roślina? Kiedy przesadzać, aby roślina jak najlepiej zniosła ten zabieg?

Poniżej znajdą Państwo kilka porad dotyczących przesadzania kaktusów. 

1. Zacząć należy oczywiście od wyboru i zakupu odpowiedniej rośliny. Przy okazji tego zakupu, mając w perspektywie przesadzenie kaktusa do innej, większej, bardziej dekoracyjnej doniczki (rośliny sprzedawane są najczęściej w plastykowych pojemniczkach) należy zaopatrzyć się w ziemię ogrodniczą, keramzyt oraz piasek.

przesadzanie kaktusów

 

2. Przed przesadzaniem nie należy kaktusa podlewać, bryła korzeniowa powinna być dość sucha. To samo tyczy się ziemi, której użyjemy do posadzenia w nowej doniczce, powinna być sucha, co najwyżej nieznacznie wilgotna.

kaktusy

 

3. W celu poprawy stopnia przepuszczalności mieszamy ziemię z keramzytem w stosunku 1:1 ewentualnie dodajemy piasku. Spowoduje to, iż ziemia będzie zatrzymywać w sobie mniej wody. Kaktusy bardzo źle znoszą nadmiar wody.

przesadzanie kaktusów

4. Sporządzone przez siebie podłoże wsypujemy do doniczki tak, aby zostało miejsce na bryłę korzeniową naszego kaktusa. Przed przystąpieniem do umieszczania rośliny w doniczce dobrym pomysłem jest założenie grubych rękawic. Uchronią nas one przed nieprzyjemnym kontaktem z kolcami.

kaktus w doniczce

5. Kiedy roślina jest już na swoim miejscu, dosypujemy tyle podłoża aby ściśle przylegało ono do bryły korzeniowej. Należy zachować dotychczasowy poziom przykrycia korzeni ziemią, tak, aby nie przysypać części rośliny które dotychczas znajdowały się na wierzchu.

kaktus

6. Po oczyszczeniu doniczki, roślinę umieszczamy w słonecznym miejscu.

Przez następne 7 dni nie wskazane jest podlewanie kaktusa.

Zabieg przesadzania kaktusów najlepiej wykonywać wczesną wiosną przed rozpoczęciem ich sezonu wegetacyjnego.

 >> zobacz inne nasze porady


Zielony Punkt | Tel: 533 651 051 | Duczki ul. Mała 7 05-200 Wołomin (Warszawa i okolice)

Polecane wpisy: Pielęgnacja ogrodów | Projektowanie ogrodów | Systemy nawadniające | Zakładanie ogrodów

Na naszej stronie znajdą Państwo pełną, kompleksową ofertę na usługi ogrodnicze.
Nasz architekt krajobrazu wykona idealny projekt ogrodu i zadba o urządzanie ogrodów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą oraz do przejrzenia galerii ostatnich realizacji.

Projekt i wykonanie: Grafikstudio © 2014